Vrednosti i organizaciono ponašanje 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 9 | Nivo: Visoka poslovna škola strukovnih studija, Blace

SADRŽAJ
UVOD.......................................................................................................................3
1. DEFINISANJE I MODEL ORGANIZACIONOG PONAŠANJA…….……4
2. VREDNOSTI I STAVOVI…………………………………………………….5
3. POJAM I FORMIRANJE VREDNOSTI………………………………….....5
4. POJAM I KARAKTERISTIKE VREDNOSTI U ORGANIZACIONOM PONAŠANJU…………………………………………………………………....6
5. VRSTE VREDNOSTI………………………………………………………….7
ZAKLJUČAK..........................................................................................................8
LITERATURA.........................................................................................................9
UVOD
Kulturu ponašanja možemo definisati kao sistem pretpostavki, verovanja, vrednosti i normi ponašanja koje su članovi jedne organizacije razvili i usvojili kroz zajedničko iskustvo, koji su manifestovani kroz simbole i koji usmeravaju njihovo mišljenje i ponašanje.
Ispitivači menadžmenta otkrili su da sva uspešna preduzeća imaju uspešnu kulturu sa određenim vrednostima i verovanjima.
Organizaciona kultura je veoma značajan faktor u donošenju strateških odluka. Prilikom donošenja važnih odluka, a to je najčešće vrhovno rukovodstvo, uvek se polazi od nekih stavova, pretpostavki ili vrednosti. Što je organizaciona kultura jača i homogenija, utoliko je i njen uticaj na strateške odluke izraženiji.
Organizaciona kultura je značajna za poslovanje preduzeća kao odrednica njegove sposobnosti da se promenama prilagođava okruženju. Uspešne kompanije imaju takav sistem vrednosti i verovanja koji u prvi plan stavlja potrebu stalnog prilagođavanja promenama u okruženju
Od osnovnog značaja za sve kulture jesu one ideje koje određuju šta se smatra važnim, vrednim i poželjnim. Ove apstraktne ideje ili vrednosti, daju značenje i služe kao vodič ljudima u njihovoj interakciji sa svetom koji ih okružuje.
Norme su pravila ponašanja koja odražavaju ili otelovljuju vrednosti jedne kulture. Vrednosti i norme svojim zajedničkim delovanjem oblikuju ponašanje članova jedne kulture unutar njihovog okruženja. Na primer, u kulturama koje visoko vrednuju učenje, kulturne norme podsticale bi učenike da vredno rade i podržavale bi roditelje koji se žrtvuju zarad obrazovanja svoje dece.
Vrednosti i norme ogromno se razlikuju od kulture do kulture. Neke kulture veoma vrednuju individualizam, dok druge mogu pridavati veću važnost zajedničkim potrebama.
Čak i u okviru jednog društva ili zajednice vrednosti mogu biti sasvim suprotne: neke grupe ili pojedinci mogu visoko vrednovati tradicionalna religiozna verovanja, dok se drugi mogu zalagati za napredak i nauku. Dok neki ljudi više vole materijalnu udobnost i uspeh, drugi mogu više voleti jednostavnost i miran život. U ovom našem promenljivom dobu, koje karakteriše globalno kretanje ljudi, ideja, dobara i informacija, ne iznenađuje činjenica da nalazimo primere protivurečnih kulturnih vrednosti.
Kulturne vrednosti i norme se često menjaju. Mnoge norme koje mi sada u našem ličnom životu uzimamo kao gotove činjenice u suprotnosti su sa uobičajeno uvreženim vrednostima koje su važile čak pre samo nekoliko decenija. Vrednosti koje rukovode našim najličnijim odnosima postepeno i prirodno su se razvijale u jednom dugogodišnjem periodu.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!